טיפול במפגע ריח

למרות ההבחנה הסובייקטיבית שבין ריח רע לריח טוב, הוחלט להגדיר בחוק מהו מפגע ריח, ולו רק כדי למנוע את ההשלכות הקשורות בכך ובעיקר גם למנוע את חוסר נוחות ואת התחושה הבלתי נעימה בסביבה. החוק למניעת מפגעים משנת 1961 קובע מהו מפגע ריח על ידי הגדרת הסיטואציה שבה עשוי הריח להיחשב כבלתי סביר, כמפגע של ממש. על פי החוק: "לא יגרום אדם לריח חזק או בלתי-סביר, מכל מקור שהוא, אם הוא מפריע, או עשוי להפריע, לאדם המצוי בקרבת-מקום או לעוברים ושבים". מפגע ריח יכול להיגרם כתוצאה מפסולת, מפעילות תעשייתית כלשהי ואפילו כתוצאה מריקבון. לשמחתנו, ישנן כיום לא מעט דרכים לטפל במפגעי ריח, דרכים המתבססות על פיתוחים של העת האחרונה.

חשיבות הטיפול במפגעי ריח
החוק אינו מבחין בין ריח חזק לבין ריח שהוא בלתי סביר או בלתי נסבל, ולכן קשה מאד להגדיר באופן מדויק האם מדובר במפגע ריח או שמא בריח שהוא סביר. ובכל זאת, ישנם בעלי מקצוע, המתמחים בבחינת מקורות הריח ובבדיקתו של הריח תוך התייחסות אל החוק, אל הסכנות הכרוכות בו ואל אי הנעימות המלווה אליו. חשיפה ממושכת לריח שאיננו נעים יכולה להשפיע באופן ישיר על בריאותם של השוהים במקום. הדבר נכון גם במקרים בהם הריח איננו מזיק או איננו רעיל, שכן הוא עשוי, מעצם היותו חזק ובלתי נעים, לגרום לבחילות, לסחרחורות ואפילו לקשיי נשימה. כשהריח מפריע לתושבי אזור מסוים, הרי שהוא פוגע באיכות חייהם ונחשב למטרד של ממש, מטרד הדורש התייחסות וטיפול מתאים.

אילו שיטות טיפול מוצעות כיום
בזכות הפיתוחים הרבים בתחום, לצד המודעות הרבה בנושא, מוצעות כיום מספר שיטות שונות לטיפול במפגעי ריח. הטיפול במפגעי ריח יכול לספק מענה מצוין למפעלים והוא עוזר לנטרל ריחות מסוגים שונים, לרבות ריחות של פסולת, של אוכל רקוב, ריחות של עשן, ריחות חריכה, ריחות המגיעים ממקומות סגורים ועוד. אחת הדרכים לעשות זאת היא באמצעות תרסיסים מיוחדים המכילים מנטרל ריחות המרוסס אל האוויר, במקום בו ניתן להבחין בריחות בלתי נעימים. מפעלים תעשייתיים רבים משתמשים בשיטה זו, אולם היא מתאימה גם לצרכים פרטיים או עבור יישומים קטנים יותר, כמו ריחות בלתי נעימים הנפלטים ישירות מצינורות האוורור. במקרים כאלה, אפשר לחבר את המכל שבו נמצא התרסיס עצמו אל מערכת האוורור, ובכך למנוע את היווצרות הריחות הבלתי נעימים.
התרסיס מכיל מולקולות של מנטרל ריחות, הנקשרות אוטומטית אל מולקולות הריח ומרוקנות כל אחת מהן מתוכנה. כך הן הופכות לבלתי פעילות, מה שמעלים את הריח הבלתי נעים מן האוויר אחת ולתמיד. היתרונות הבולטים של שיטת העלמת ריחות זו הם היותה ידידותית לסביבה, בלתי רעילה וגם אורגנית. מנטרל הריחות מכיל שמנים אתריים יחד עם תוספי מזון. הוא בטוח לשימוש בסביבת בני אדם וגם במקומות בהם מסתובבים בעלי חיים.